Jurbarko kredito unija plečiasi Klausučiuose

Veiklą Kauno rajone stiprinančios Kauno regiono kredito unijos nutolusias kasas perims rajone auganti Jurbarko kredito unija. Dviejų unijų verslo pasidalijimą kruopščiai prižiūrinti Lietuvos centrinė kredito unija užtikrina, kad klientai nepajustų jokių paslaugų nepatogumų. Pagal naująjį Kredito unijų įstatymą reglamentuojama kredito unijų veikla su kaupu tenkina visus Lietuvos banko ir Lietuvos centrinės kredito unijų reikalavimus.

 

Jurbarko kredito unija aptarnaus besitraukiančios iš rajono kredito unijos klientus

2002 m. Klausučių kaime įkurta Klausučių kredito unija, šiais metais pakeitusi pavadinimą į Kauno regiono kredito uniją (KRKU), bei atidariusi skyrių Kauno mieste, optimizuoja savo veiklą daugiau dėmesio skiriant paslaugų teikimui internetu, todėl šiuo metu veikiančias KRKU nutolusias kasas palaipsniui perims Jurbarko kredito unija. „Matome tendenciją, kad vis daugiau KRKU narių naudojasi unijos pagrindinėmis taupymo ir kreditavimo paslaugomis internetu. Esami nariai internetu gali patogiai pasidėti indėlį, jį pratęsti ar nutraukti, daryti bankinius pervedimus, užsakyti, naudoti bei pratęsti mokėjimo korteles. Didžioji dalis esamų ir naujų klientų paskolų paraiškas taip pat pildo mūsų interneto tinklapyje (www.krku.lt) ir džiaugiasi gavę paskolos pasiūlymą per kelias valandas nevykstant į unijos skyrių. Todėl svarbu atkreipti dėmesį, kad nors KRKU ir mažina fizinių aptarnavimo skyrių kiekį kaimiškose vietovėse, unijos nariai gali ir toliau naudotis unijos paslaugomis: laikyti terminuotus ir kaupiamuosius indėlius, gauti paskolas, naudotis internetine bankininkyste ir mokėjimo kortelėmis.

KRKU atsitraukimas iš Klausučių, Vilkijos, Seredžiaus bus palaipsnis: iki liepos 1 d. visi klientai bus aptarnaujami įprasta tvarka, nuo liepos 1 d. veiklą šiose gyvenvietėse pradės JKU. Bet kuriuo atveju KRKU kolektyvas padarys viską, kad nariams šie pokyčiai sukeltų kuo mažiau nepatogumų.

Žinome, kad unijos skyriai kaimiškose vietovėse yra svarbūs ten gyvenantiems vyresnio amžiaus žmonėms. Todėl džiaugiamės, kad regione specifiką suprantanti ir ją plėtojanti Jurbarko kredito unija Klausučių, Vilkijos ir Seredžiaus skyriuose teiks žmonėms reikalingas bankines paslaugas, kurių teikimas internetu yra neįmanomas”, – sakė KRKU valdybos pirmininkas Renatas Špicas.

Tais pačiais, 2002 m., įkurta Jurbarko kredito unija vienija daugiau nei 4400 narių: fizinių ir juridinių asmenų Jurbarko mieste ir rajone. Be centrinės būstinės Jurbarke, unija yra įkūrusi 4 nutolusias kasas Eržvilke, Raudonėje, Šimkaičiuose ir Girdžiuose. Pastaruosius penkerius metus nuosekliai augęs unijos kapitalas 2018 m. pabaigoje viršijo 1,5 milijono eurų, o bendrovės aktyvai siekia 14 milijonų eurų. „Jau steigdami uniją, 2002 m. planavome veikti visame Jurbarko rajone, tačiau planus tuomet pakoregavo lygiagrečiai besisteigianti Klausučių kredito unija, – pasakoja Jurbarko kredito unijos vadovė Nijolė Petraitienė. – Sužinoję apie KRKU planus savo veiklą koncentruoti Kauno rajone, patys pasisiūlėme perimti jų verslą Jurbarko rajone. Tai atitinka Kredito unijų įstatymo nuostatas, o mums sudaro sąlygas plėsti savo“, – sakė unijos vadovė. Sąlygos plėstis yra dėkingos: šiemet Jurbarke veiklą nutraukė „Luminor“ banko skyrius, todėl unija netruko pajusti augantį klientų susidomėjimą unijos paslaugomis bei didėjantį narių skaičių. Pasak N. Petraitienės, Jurbarko kredito unija artimiausiu metu planuoja įsigyti ir atsilaisvinusias buvusio banko skyriaus patalpas, prie unijos kolektyvo prisijungė ir du buvusio banko skyriaus darbuotojai. „Verslas Lietuvos regionuose yra kitoks nei didžiuosiuose miestuose, bet per 17 veiklos metų esame puikiai supratę jo specifiką, žinome vietos žmonių, ūkininkų ir verslininkų poreikius, jų galimybes, todėl matome galimybių plėstis. Žmonėms niekur nedingo poreikis finansines paslaugas gauti tiesiai iš juos aptarnaujančio, išklausančio ir suprantančio žmogaus. Gyvo tarpusavio kontakto technologijos pakeisti negali, todėl neabejotinai džiaugiamės prisijungdami, naujomis nutolusiomis kasomis tapsiančius, buvusius KRKU padalinius Klausučiuose, Veliuonoje ir Seredžiuje. Iš tiesų, visąlaik turėjome beveik 100 unijos narių tame krašte, tačiau pagal susitarimą su KRKU aktyvios veiklos ten nevykdėme, todėl ir šiandien esame pelnę ne vieno jų pasitikėjimą“, – pasakojo Jurbarko kredito unijos vadovė.

 

Unijų veiklą prižiūri Centrinė kredito unija ir Lietuvos bankas

Abi sandoryje dalyvaujančios unijos – Kauno regiono kredito unija ir Jurbarko kredito unija priklauso tai pačiai – 48 kredito unijas visoje Lietuvoje vienijančiai Lietuvos centrinei kredito unijai (LCKU), kasdien stebinčiai ir prižiūrinčiai jų veiklą. „Pagal naująjį Lietuvos Kredito unijų įstatymą nuosekliai ir kruopščiai prižiūrime visų mums priklausančių unijų veiklą, užtikriname, kad būtų laikomasi Lietuvos banko nustatytų reikalavimų, nebūtų prisiimama rizikingų įsipareigojimų. LCKU, kuri savo ruožtu yra prižiūrima Lietuvos banko, savo nariams nuolat teikia ne tik pagalbą vertinant paskolas bei aktyvų kokybę, bet ir visada yra pasiruošusi padėti iškilus bet kokiems verslo sutrikimams“, – sako LCKU administracijos vadovas ir valdybos pirmininkas Mindaugas Vijūnas. LCKU, kaip ir dauguma jai priklausančių kredito unijų, praėjusiais metais ne tik augino visus svarbiausius veiklos rodiklius, bet ir gerokai viršijo kapitalo kokybę nustatančius reikalavimus. Praėjusiais metais iki 412 mln. Eur augo bendras grupei priklausančių kredito unijų turtas, iki 361 mln. Eur unijose laikomų indėlių ir klientams išduotų paskolų, siekusių 278 mln. Eur, sumos. Konsoliduotas nuosavas grupei priklausančių kredito unijų kapitalas siekė 36 mln. Eur. 2018 m. pabaigoje grupės kapitalo pakankamumas siekė 15,64% (minimali leidžiama norma siekia 11%). „Jurbarko kredito unijos kapitalo kokybės rodikliai visiškai atitinka keliamus reikalavimus: kapitalo pakankamumas siekia daugiau nei 19%, o kapitalo užtikrinimo likvidžiuoju turtu rodiklis yra daugiau nei triskart didesnis nei nustatyta Lietuvos banko. Manome, kad tai stipri, geras veiklos perspektyvas turinti kredito unija“, – sako M. Vijūnas. Pasak LCKU vadovo, unijų veiklos gryninimas ir stambinimas iš esmės yra sveikintinas: daugiau narių ir aktyvų vienijančios unijos yra patikimesnės, gali finansuoti didesnius verslo projektus. LCKU vadovas taip pat akcentuoja, kad šį dviejų unijų verslo pasidalijimo projektą kruopščiai prižiūrinti Centrinė kredito unija, užtikrina, kad vartotojams jokių papildomų veiksmų imtis nereikės: turimos paskolos bei indėliai galės likti veiklą į Kauną perkeliančioje KRKU, klientai ir toliau bus aptarnaujami įprastose vietose.

 

Svarbiausi klientai – ūkininkai

Pasak Nijolės Petraitienės, daugiau nei 60% Jurbarko kredito unijos klientų sudaro vietos ūkininkai, dažniausiai besiskolinantys apyvartinėms lėšoms papildyti, ūkio plėtrai, ES lėšomis finansuojamų projektų kofinansavimui užtikrinti. „Ūkininkų verslas labai sezoniškas: pavasarį reikia investuoti į sėklas, trąšas, technikos atnaujinimą, degalus, o pinigai į ūkį sugrįžta tik sezono pabaigoje, pardavus užaugintus grūdus“, – pasakoja unijos vadovė. Todėl nemaža dalis mūsų paskolų yra trumpalaikės – iki vienų metų trukmės. Kasmet išduodame daugiau nei 500 paskolų, kurių vertė šiuo metu siekia daugiau nei 10 milijonų eurų. Palyginti su 2017 m., praėjusiais metais paskolų portfelis paaugo maždaug 1 milijonu eurų. Unijoje laikomų indėlių skaičius išlieka pakankamai stabilus – apytiksliai 11 milijonų Eur, tačiau pastaruoju metu pastebime ilgalaikių, terminuotųjų indėlių augimą“, – sakė N. Petraitienė. Anot unijos vadovės, didžiausia Jurbarko kredito unijos stiprybė – gebėjimas suprasti vietos žmonių poreikius ir rasti juos atitinkančius sprendimus. N. Petraitienė džiaugiasi, kad unijai iki šiol sėkmingai sekasi rasti bendrą kalbą ne tik su ilgamečiais klientais bei greta jų besikuriančiais ar tėvų ūkius perimančiais vaikais, jaunaisiais ūkininkais, bet ir su klientais, susiduriančiais su ekonominiais sunkumais. Netgi sudėtingose situacijose randami sprendimai. Unija su kaupu tenkina Lietuvos banko ir Lietuvos centrinės kredito unijos nustatytus kapitalo pakankamumo, kokybės ir paskolų portfelio kokybės reikalavimus, bet tuo pat metu sugeba ištiesti pagalbos ranką su problemomis susiduriantiems klientams. „Per visą septyniolikos metų istoriją esame turėję vos keletą teisminių procesų su skolininkais: visuomet pavykdavo susitarti ir išspręsti problemas abiem pusėms tinkamu būdu“, – džiaugiasi N. Petraitienė.

 

Šaltinis: http://www.jurbarkosviesa.lt/Naujienos/Aktualijos/Jurbarko-kredito-unija-pleciasi-Klausuciuose