Euras Lietuvoje: nuo liepos 1-osios nebeprivaloma skelbti kainų dviem valiutomis

Nuo liepos 1-osios Lietuvoje prekių ir paslaugų kainas nebėra privaloma skelbti ir litais, ir eurais - prekybininkai gali kainas skelbti vien eurais arba, savo noru, ir toliau dviem valiutomis, perskaičiuodami oficialiu kursu (1 euras=3,45280 lito).

Finansų ministerija primena, kad kainas litais ir eurais pagal Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymą buvo privalu skelbti nuo 2014 m. rugpjūčio 22 d. iki 2015 m. birželio 30 d. - kiek daugiau nei 10 mėnesių. Kainos dviem valiutomis buvo rodomos tam, kad gyventojai greičiau priprastų prie euro ir įsimintų oficialų keitimo kursą. Be to, tai buvo viena iš priemonių, padėjusių apsaugoti vartotojus nuo galimo piktnaudžiavimo, perskaičiuojant kainas.

Europos Komisija rekomenduoja, įsivedus eurą, kainų skelbimo dviem valiutomis neužtęsti ilgiau negu vienus metus. Konkretų laikotarpį nustato ar koreguoja pati valstybė, atsižvelgdama į objektyvius kriterijus. Lietuvos atveju sprendimą lėmė aukštas mūsų gyventojų informuotumo lygis, nedidelis pažeidimų skaičius ir kitų eurą įsivedusių šalių praktika. Pavyzdžiui, Slovėnijoje, Estijoje bei Latvijoje kainos dviem valiutomis, kaip ir Lietuvoje, buvo rodomos šešis mėnesius po euro įvedimo.

Šiemet sausį skelbtais „Eurobarometro“ duomenimis, 86 proc. Lietuvos gyventojų teigė, kad euras šalyje įvestas sklandžiai, o labai gerai ir gerai informuoti apie euro įvedimą jautėsi 92 proc. Lietuvos gyventojų. Tuo metu kasdienius pirkinius eurais skaičiavo 39 proc., litais – 35 proc. apklaustųjų, o 22 proc. gyventojų kainas skaičiavo ir litais, ir eurais.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) duomenimis, nuo 2014 m. rugpjūčio 22 d. iki 2015 m. gegužės 31 d. priežiūros institucijos atliko 31 357 patikrinimus ir nustatė 1 422 pažeidimus (1404 ūkio subjektai buvo įspėti, 18-ai skirtos piniginės baudos). Pažeidimai sudaro vos 4,5 proc. visų atliktų patikrinimų per visą stebėjimo laikotarpį. Kainų perskaičiavimą Lietuvoje tikrino 17 priežiūros institucijų (daugiau nei 300 inspektorių), kurioms buvo suteikta teisė vykdyti patikrinimus prekių ir paslaugų teikimo vietose. Visi pažeidėjai viešai skelbiami interneto svetainėse euras.lt ir vvtat.lt.

Nuo liepos 1-osios taip pat mažės komercinių bankų skyrių (nuo 350 iki 87), kuriuose bus galima nemokamai išsikeisti litus į eurus. Šiuos skyrius rasite interneto svetainėje euras.lt. Komercinių bankų skyriai iki 2015 m. gruodžio pabaigos nemokamai keis tik banknotus.

Lietuvos bankas litus (banknotus ir monetas) bei centus trijose kasoses (dvi Vilniuje ir viena Kaune) nemokamai keis neribotą laiką.