Būsto paskola be pradinio įnašo: pasinaudokite valstybės teikiama finansine paskata

VĮ „Registrų centras“ duomenimis, praėjusiais metais visoje Lietuvoje buvo įsigyta daugiau nei 32 tūkstančiai nekilnojamojo turto objektų, kuriems pirkėjai išleido per 2 mlrd. eurų. Nors didžioji dalis objektų naujus savininkus rado didžiuosiuose miestuose, tiek parduotų objektų skaičiumi, tiek ir sandorių vertės prasme, rinka augo visoje Lietuvoje.

Pavyzdžiui, 2017 m., NT rinka sumine verte augo 44 iš 60 Lietuvos savivaldybių. NT specialistai tvirtina, kad nors Lietuvos NT rinkoje dominuoja didžiuosiuose miestuose sudaromi sandoriai, postūmį rinkos augimui šalies regionuose suteikia ir praėjusių metų pabaigoje startavusi bei šiemet įsibėgėjusi valstybės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms programa.

Nereikia pradinio įnašo

Pasak Druskininkų kredito unijos administracijos vadovės Živilės Rodienės, valstybės teikiama paskata ypač patraukli toms šeimoms, kurios neturi sukaupusios lėšų pradiniam įnašui.

„Nekilnojamasis turtas mažesniuose miestuose bei miesteliuose – pigesnis nei didmiesčiuose ar Druskininkuose, tačiau net ir įsigyjant būstą juose, būtinas sukaupti bent 15% dydžio pradinis įnašas. Neretai jis tampa kliūtimi jaunai šeimai. Tai, kad valstybės teikiamą subsidiją galima panaudoti pradiniam įnašui padengti, ne vienam nariui tapo pagalba, leidusia pagaliau įsikurti nuosavuose namuose. Turėdami darbą, net ir regionuose daugelis žmonių jau turi pakankamai lėšų mokėti einamąsias paskolos grąžinimo ir palūkanų įmokas, bet sukaupti didesnę pradinę įmoką – daugeliui vis dar sunki ir ilgai trunkanti užduotis,“ – pasakoja Živilė Rodienė. Jai antrina ir Skuode bei kaimyniniuose rajonuose veikiančios kredito unijos „Skuodo bankelis“ vadovė Alina Sakalauskienė: „Šia galimybe pasinaudoja daugiau nei pusė į paramą pretenduojančių jaunų šeimų,“ – sako ji.

Unijos privalumas – greitai priimami sprendimai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikiamos programos ypatumas – kredito įstaigai reikalinga pristatyti savivaldybės išduota pažyma, liudijanti, kad šeima gali pretenduoti į subsidiją, galioja pakankamai trumpai. Gavę savivaldybės pažymą, būsimieji naujakuriai per 15 dienų turi kreiptis į kredito įstaigą ir ją aktyvuoti, tik tada jauna šeima su kredito davėju per tris mėnesius nuo pažymos aktyvavimo turi sudaryti kreditavimo sutartį, o jeigu tai nepadaroma, subsidijos rezervavimas SPIS automatiškai nustoja galioti.

„Kredito unijoje sprendimus priima vietoje dirbantys specialistai, tiesiogiai bendraujantys su kredito besikreipiančiu asmeniu. Pažįstame klientą, žinome jo galimybes ir poreikius, todėl sprendimą galime priimti per savaitę ar dvi. Nors subsidiją Socialinės apsaugos ir darbo ministerija įsipareigoja sumokėti per 4 mėnesius, pastebėjome, kad dažnu atveju mūsų klientus pinigai pasiekia netgi anksčiau – vos per mėnesį ar du. Tai ypač aktualu tiems, kurie pradinį paskolos įnašą sumoka savo lėšomis. Tokiu atveju subsidija dažnai naudojama įsikuriant naujuose namuose,“ – pasakoja Skuodo kredito unijos vadovė Alina Sakalauskienė.

Mieste butai, mažuose miesteliuose – namai

Nekilnojamojo turto sandorių statistika rodo, kad didžiuosiuose Lietuvos miestuose (ypač – Vilniuje) pirkėjai dažniausiai renkasi įsigyti butus, tuo tarpu kuo miestelis mažesnis, tuo dažniau įsigyjamas nuosavas namas su žemės sklypu. „Viena vertus – tai lemia kur kas aukštesnės turto kainos didmiesčiuose, iš kitos pusės – mažesniuose miestuose nepakankama būstų pasiūla, todėl pirkėjai iškart galvoja apie ilgesnę perspektyvą, galimybes po kurio laiko būstą rekonstruoti, plėsti,“ – sako Alina Sakalauskienė.

Kredito unijose išduodamų paskolų su valstybės paskata sumos nėra didelės: įvairių kredito unijų atstovai nurodo, kad dažniausiai skolinamasi apytiksliai 30000 Eur, o vidutinė valstybės parama vidutiniškai siekia 20-25%. Jos dydis priklauso nuo besiskolinančiojo šeimos dydžio: ar šeimą sudaro vienas, ar du asmenys, kiek šeimoje auga vaikų. Be to, paskata būstui įsigyti teikiama ne visuose šalies miestuose ir rajonuose. Į sąrašą nepatenka didieji ir kurortiniai miestai, taip pat – kai kurios Vilniaus ir Kauno rajonų gyvenvietės.

„Sistema šiek tiek komplikuota, – sako Druskininkų kredito unijos vadovė. – Į paramą vienareikšmiškai negali pretenduoti didžiųjų ir kurortinių miestų gyventojai, be to – ar konkrečiam sandoriui bus suteikta parama, gali priklausyti ir nuo to, ar tam skirtame biudžete dar yra likę nepanaudotų lėšų“.

„Jei domitės šia galimybe – visuomet kviečiame pirmiausia aplankyti kredito uniją savo mieste ir pasikalbėti su specialistu. Kuo anksčiau pasidalinsite savo planais su mumis – tuo geriau jūsų poreikius atitinkantį pasiūlymą galėsime pateikti“, – kviečia Anykščių kredito unijos vadovė Birutė Visminienė.

Paskata naudojasi naujai susikūrusios šeimos

Kaip sako Anykščių kredito unijos vadovė – paskata dažnai naudojasi naują šeimą sukūrę jaunuoliai, norintys palikti savo namus, lėšas norintys geriau panaudoti nuosavo būsto įsigijimui, o ne nuomai.

„Vieno tipinio pirkėjo paveikslo neturime: be abejo, tai jaunos šeimos, auginančios vaikus, tačiau visa kita priklauso nuo konkretaus rajono specifikos. Miestuose, kuriuose yra verslo įmonių, dažniau kreipiasi dirbantys pagal darbo sutartis, tačiau sulaukiame ir dirbančiųjų pagal individualios veiklos pažymas, taip pat – nemažai dirbančiųjų užsienyje, kurie savo šeimas ir vaikus palieka gyventi Lietuvoje. Paramos kreipiasi ir jauni ūkininkai,“ – pasakoja p. Visminienė.

Kredito unijų atstovai džiaugiasi, kad informacija apie jų teikiamas paslaugas sklinda iš lūpų į lūpas. „Taip kuriasi tvarūs ir ilgalaikiai ryšiai. Be abejo, bet kuriuo atveju kruopščiai vertiname kliento galimybes grąžinti paskolą, tačiau artimas, tiesioginis bendravimas labai palengvina bei pagreitina procesus“, – sako Anykščių kredito unijos vadovė.

Galvojantys kreiptis paskolos būstui įsigyti ir norintys pretenduoti į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paskatą turėtų:

1. Atitikti kriterijus valstybės paskatai gauti (būti jauna šeima, kurioje abu sutuoktiniai arba vienas vaiką auginantis tėvas ar mama yra ne vyresni kaip 35 metų amžiaus), gyventi regione, kuriame teikiama valstybės paskata pirmajam būstui įsigyti (daugiau informacijos – apie vietoves, kuriose įsigyjamam būstui taikoma valstybės paskata, rasite čia), susirasti šeimos poreikius atitinkantį būstą.

2. Kreiptis į kredito uniją savo mieste ar rajone. Informacijos ieškokite arba paraišką užpildykite puslapyje www.lku.lt.

3. Deklaruoti turtą ir užpildyti prašymą www.spis.lt arba tiesiogiai savivaldybėje.

4. Savivaldybė per 10 darbo dienų išduos pažymą subsidijai gauti (jeigu tam yra lėšų ir jei šeima atitinka visus kriterijus). Jei visos lėšos jau išnaudotos, būsite įtraukti į sąrašą naujam finansavimo periodui.

5. Su gauta pažyma per 1 kalendorinių dienų kreiptis į kredito uniją savo mieste.

6. Norint gauti kreditą, kredito unijai turėsite pateikti informaciją apie ketinamą įsigyti būstą (turto vertintojo ataskaitą, preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį ar kitą informaciją), pajamas pagrindžiančius dokumentus (pavyzdžiui, dirbantiems užsienyje reikalinga informacija apie per paskutinius 12 mėnesių, o dirbantiems pagal individualios veiklos pažymą – 24 mėnesius gautas pajamas).

Šaltinis:https://www.15min.lt/verslas/naujiena/pranesimai/busto-paskola-be-pradinio-inaso-pasinaudokite-valstybes-teikiama-finansine-paskata-231-1236988?fbclid=IwAR3vluYYUDIqhrkqLccFjs4THTGqBaZCSSzi8bTDY30ty8-lHhJVJvxCRx4